elektronický obchod ilustrační fotografie ilustrační fotografie ilustrační fotografie


Jak udírna pracuje - nové barevné provedení - stříbrnočerná


sypání pilin do anuky

Snadná a jednoduchá obsluha

  • do misky nasypte odměřené množství dřevěných štěpků na uzení
  • na rošt udírny položte pokrm připravený na uzení
  • udírnu zakryjte víkem
  • na časovém spinači nastavte čas uzení a udírnu zapněte
  • za několik minut bude z udírny vycházet voňavý kouř - pokrm se začne udit
  • ukončení je indikováno zvukovým signálem
  • udírna se sama vypne
do e-shopu

Srovnatelný výsledek

Uzení bylo odjakživa součástí každé vesnické zabijačky a někde se praktikuje dodnes. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejenže k tomu potřebujeme vhodné podmínky – hlavně švestkové dřevo, místo a dostatečně tolerantní sousedy, ale také hodně volného času. Maso totiž musíme na několik týdnů naložit do slaného nálevu a pak pozvolna řadu hodin udit a přitom dávat pozor na optimální teplotu, abychom uzeniny nespálili nebo nevysušili.
Naproti tomu moderní přenosné udírny, které pracují s takzvaným teplým kouřem, dobu uzení zkracují, nemusíme se starat o přísun správného dřeva, nemusíme budovat žádné složité konstrukce a výsledek je přitom srovnatelný. I pro tyto moderní udírny totiž platí, že se žádná kupovaná uzenina nevyrovná té, kterou si vyudíme nebo doudíme doma.

Princip uzení

Pomalým hořením některých druhů dřeva vzniká kouř se stovkami látek, které mimo jiné ovlivňují bílkoviny v mase a v ostatních potravinách a tím zpomalují jejich rozklad. Proto se mohou uzené potraviny za určitých podmínek skladovat relativně dlouhou dobu. Hlavními činiteli uzení jsou alkoholy, organické kyseliny, aldehydy, ketony, fenoly a estery. Dým také maso vysuší a tím zpomalí množení bakterií. Jenže v dnešní době doma potraviny už nekonzervujeme v takové míře jako dřív, proto více využíváme druhou vlastnost uzení – aromatizaci. A tu opět způsobuje řada složek obsažených v dýmu. Uzením zkrátka jídlu dodáváme typickou chuť, anebo naopak chuť výjimečnou. Jsou různé způsoby uzení, ale nejčastěji se používají dva - takzvané uzení studeným kouřem, které zpravidla probíhá při teplotách 30-35 °C a trvá dlouhou dobu, nebo uzení horkým kouřem, kdy jsou potraviny vystavené kratší dobu teplotě od 180-190 °C.

Domácí udírna

anuka - uzení lososa Moderní domácí udírny nabízejí uzení teplým kouřem, čili způsob, při kterém se potraviny udí a zároveň tepelně upravují. Kouřem provoněný pokrm je pak hotový do hodiny. Dobrým příkladem takových zařízení je novozélandská domácí udírna Anuka, jejíž název je odvozen od vzácného novozélandského stromu manuky. Tvoří ji uzavřený odvětrávaný prostor pro potraviny a miska s topnou spirálou na dřevěné štěpky. Udírna je elektrická, má příkon 500 W, není těžší než šest kilogramů, můžeme ji snadno přenést, ale také snadno rozebrat a vyčistit. Všechny díly, kromě šňůry s časovým spínačem se doporučují občas důkladně umýt v myčce na nádobí. Udírna Anuka je určena k používání ve venkovním prostředí, například na terase, v zahradním altánu, nebo i na větším balkonu, pokud to sousedům nevadí. Ze čtyř postranních otvorů totiž uniká z udírny kouř. Uzení je velmi jednoduché. Do misky nasypeme dřevěné štěpky, které se dodávají s udírnou, nebo si je můžeme samostatně dokoupit, a podle receptur nastavíme čas uzení na časovém spínači. Konec uzení je indikován zvukovým signálem, udírna se sama vypne. Když vyprší a udírna se vypne, Necháme ji ještě asi pět minut uzavřenou, aby kouř vyprchal. Pak už můžeme jen servírovat. Při uzení je uvnitř minimální teplota 190 °C, která zaručuje, že se maso dostatečně tepelně upraví a přitom nevzniknou žádné škodlivé látky.